Selfie cezaları ve havlu kuralı: Avrupa’da 2023’te turistlere yönelik en tuhaf yasaklar

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Bazı turistlere yüksek sesle müzik dinledikleri için, bazıları ise selfie çektikleri için para cezası verildi. İşte 2023’te Avrupa’da turiste uygulanan en tuhaf yasaklar.

REKLAM

“İntikam gezileri” veya pandemi sırasında iptal edilen bir gezi ziyaretçi sayısında artışa neden olmaya devam ederken, bazı popüler destinasyonlar 2023’te aşırı turizmi önlemek için çeşitli önlemler aldı.

Kruvaziyer gemilerinin sınırlandırılması, turist vergilerinin artırılması ve ziyaretçi sayısının sınırlandırılması gibi bazı girişimler en görünür önlemler arasında yer aldı.

Ancak yetkililerin ve bölge sakinlerinin alışılmışın dışında düşünceleri sayesinde manşetlere çıkan başka kurallar da getirildi.

İşte bu yıl turizm patlaması nedeniyle getirilen kurallardan bazıları.

Sardunya plajlarında havlu yok

Bu yaz turistler Sardunya’nın ünlü plajlarına akın ederken, yerel yetkililer bir dizi düzenleme getirdi.

Bunlar arasında ziyaretçi sayısının sınırlandırılması ve zaman sınırları getirilmesi de vardı.

Ancak batı kıyısındaki La Pelosa plajında ​​havlular yasaklandı ve yıkananların daha az kum tutan matlar getirmesi zorunlu kılındı.

Sardunya’nın ünlü Pembe Plajı, 2023 yılında da “yasak bölge” olarak kaldı. Ayrıca sahilde yürüyenlere 500 avroya, kum çalarken yakalananlara ise 3 bin 500 avroya kadar para cezası uygulandı.

Portekiz sahillerinde müzik yapana 36 bin euro para cezası

Portekizli plaj sakinleri bu yılın başlarında çok yüksek sesle müzik dinlemeleri halinde 36.000 avroya varan para cezalarıyla karşılaşabilecekleri konusunda uyarılmıştı.

Portekiz Ulusal Denizcilik Otoritesi (AMN), yerel halkı ve turistleri rahatsız edecek şekilde yüksek sesli müzik çalan taşınabilir hoparlörleri yasakladı.

AMN plaj yönetmeliği ayrıca belirlenen alanlar dışında top oyunları oynamayı, kamp alanları dışında kamp yapmayı ve ateş yakmayı da yasaklıyor.

Sevilla’da halka açık yerlerde iç çamaşırı yasağı

İspanya’nın Sevilla şehri, bu yıl bekarlığa veda partilerinde antisosyal davranışları ortadan kaldıracak bir yasa çıkararak toplumdaki “ahlaksız davranışları” önleyeceğini duyurdu.

Yetkililer halka açık yerlerde iç çamaşırı giymeyi ve cinsiyetçi mesajlar içeren kıyafetleri yasakladı.

Aynı şekilde “müstehcen teşhircilik” eylemlerinin gerçekleştirilmesi veya teşvik edilmesi de yasaklandı.

Portofino’da selfie çekmek için dolaşan turistlere ceza

Ligurya Rivierası’nda küçük bir sahil kasabası olan Portofino, turistlerin uğrak noktası haline geldi ve yerel halk bu durumdan rahatsız olmaya başladı.

Bu, yaz aylarında selfie çekmek için poz veren ve yolları kapatan ziyaretçi akını anlamına geliyor.

Bu duruma karşı koymak için Portofino Belediye Başkanı yaz aylarında geçerli olmak üzere “bekleme yasağı” bölgeleri oluşturdu

İskelede saat 10.30 ile 18.00 arasında çok uzun süre bekleyenlere 270 avro para cezası kesildi.

REKLAM

Turistlerin selfie çekmesini engellemek için çit çekin

Avusturya’nın Salzkammergut dağ bölgesindeki Hallstatt Gölü’nün batı kıyısında yer alan Hallstatt kasabasının güzel manzarasının Disney’in “Frozen” filmine ilham verdiğine inanılıyor.

Her yıl bir milyondan fazla turist bu destinasyona akın ediyor ve birçoğu muhteşem manzara karşısında selfie çekmek istiyor.

Ancak bu yıl bölge sakinleri o kadar sinirlendi ki, ziyaretçilerin fotoğraf çekmesini engellemek için çit bile ördüler.

Sosyal medyadaki tepkiler sayesinde engeller kaldırıldı. Yerel halk, çitlerin turistlerin bu popüler bölgede toplanıp çok fazla gürültü yapmasını önleyeceğini umuyordu.

İspanya sahillerinde yanlış uyarı levhaları

Ve sonunda en tuhaf turist baskılarından birinin sahte olduğu ortaya çıktı.

REKLAM

Aktivistler, İngilizce konuşan turistleri bölgeden uzak tutmak için Mallorca’nın plajlarına sahte uyarı levhaları astı.

Bazı posterler “tehlikeli denizanası”, “düşen kayalar” veya kanalizasyonla kirlenen deniz suyu hakkında uyarıda bulundu.

Bazı tabelalarda plajın kapalı olduğu ve altında “yüzülmez” yazıldığı ya da okyanusa 100 metreden az olmasına rağmen oraya yürümenin saatler alacağı uyarısında bulunuldu.

Ancak bu uyarıların altına Katalanca yazılan birkaç satırlık metin, bölge sakinlerine bu uyarıların gerçek olmadığını gösterdi.

Sorunun kaya düşmesi değil, “kitle turizmi” olduğunu veya plajın “yabancılar ve denizanası” dışında halka açık olduğunu belirten küçük notlar yazdılar.

REKLAM
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber