Güney Çin Denizi’nde gerilim artıyor: Gemiye basınçlı su sıkıldı

Filipin Haber Ajansı’nın (PNA) haberine göre, Filipin Sahil Güvenlik sözcüsü Jay Tarriela, iki ülke arasında gerginliğe neden olan İkinci Thomas Shoal’daki olaya ilişkin bir açıklama yaptı.

Tarriela, Chin’in, “BRP Sierra Madre”sağlayan Filipinler “Unaizah 4 Mayıs (UM4)” Gemisine basınçlı su sıktığını belirtti.

geminin “hasarlı” Tarriela, kendisine eşlik eden başka bir sahil güvenlik gemisinin de engellendiğini kaydetti.

Güney Çin Denizi’ndeki Spratly Adaları’nın bir parçası olan ve Filipinler tarafından kontrol edilen İkinci Thomas Sürüsü, iki ülke arasında gerginliğe neden oluyor.

Filipin Donanması’na ait savaş gemisi, Filipinlilerin “Ayungin”, Çinlilerin ise “Rınai” adını verdikleri su altındaki mercan resifinde karaya oturdu. Filipin gemileri, gemiyi yenilemek için periyodik olarak bölgeyi ziyaret ediyor.

Pekin yönetimi, mahsur kalan savaş gemisinin bölgede yasa dışı olduğunu ve geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek resiflerin onarılmasını istiyor.

Güney Çin Denizi, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kıyı ülkelerinin bağımsızlığını kazanmasından bu yana bölge ülkeleri arasındaki egemenlik anlaşmazlıklarının merkezinde yer alıyor.

Çin, ilk kez 1947’de yayınlanan haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inden fazlasında egemenlik iddiasında bulunurken, yer altı kaynakları açısından zengin olan bölgede Filipinler’in yanı sıra Vietnam, Brunei ve Malezya da hak iddia ediyor.

ABD ve bölge ülkeleri, Çin’in bölgedeki ihtilaflı adalarda üs kurmasına ve askeri unsurların yanı sıra sivil gemi filolarıyla varlığına karşı çıkıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber