Uzman uyarıyor: Gizli kanserin en sık görülen 3 belirtisi! Eğer bir tane bile varsa hemen hastaneye gidin.

Kanseri erken yakalamak çoğu zaman ciddi hastalıkların tedavisinin daha kolay olduğu anlamına gelir. Ancak semptomların farkındalığı, hızlı teşhisin önünü açmak için odak noktası olmalıdır. Şans eseri, bir doktor böbrek kanserinin en yaygın üç belirtisini özetledi.

Express haberine göre doktor İngiltere’de yaşıyor. James O’Donovan, böbrek kanseri teşhisi konan çoğu insanda herhangi bir semptom görülmediği konusunda uyardı, ancak yine de neye bakılacağını bilmenin önemli olduğunu söyledi.

1) İDRARDA KAN

Dr. O’Donovan’a göre tuvalete gittikten sonra kan gelmesi böbrek kanserinin en sık görülen belirtisidir.

Her ne kadar bu sinyal enfeksiyonlar, prostat büyümesi ve böbrek taşları gibi başka faktörler tarafından da tetiklenebilse de, idrarınızda kan fark ederseniz mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir.

Dr O’Donovan şunları söyledi: “Kanın artık her zaman orada olması gerekmiyor, gelip gidebilir. Bazen kan çıplak gözle görülemez. Ancak doktorunuz bunu kontrol etmek için basit bir idrar çubuğu testi yapabilir. ”

2) BÖBREK BÖLGESİNDE ŞİŞME VEYA KİTLE

böbrek

Doktora gitmeyi gerektiren bir diğer belirti böbrek bölgesinde şişlik veya kitle olarak ortaya çıkabilir.

Doktor, “Böbrek tümörlerinin çoğu sizin veya doktorunuzun hissedemeyeceği kadar küçüktür, ancak doktorunuz kanseri kontrol etmek için ultrason gibi bir tarama ayarlayabilir” diyor. Açıklamalarına yer verdi.

3) KABURGA İLE KALÇA ARASINDAKİ AĞRI

sırt ağrısı

Böbrek kanserinin son önemli belirtisi, kaburgalar ile kalça arasındaki, yan bölge adı verilen bölgede meydana gelen ağrıdır.

Dr O’Donovan şunları söyledi: “Ağrı belin alt kısmına da yayılabilir. Ancak ağrının olması mutlaka böbrek kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Bu bölgelerdeki ağrı aynı zamanda enfeksiyonlar veya sıklıkla böbrek taşları gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Ama mutlaka bir doktora görünmelisiniz” dedi.

Doktorunuz bu üç önemli belirtiye ek olarak böbrek kanserinin aşağıdaki potansiyel belirtilerine de dikkat etmenizi önerir:

  • Denemeden kilo verin
  • Yüksek ateş ve aşırı terleme
  • Yorgunluk
  • İştah kaybı
  • Genel sağlık durumunun kötü olduğu hissi
  • Hipertansiyon
  • Anemi

Bu belirtilerin pek çok başka durumdan kaynaklanabileceğini ancak yine de doktora görünmeniz gerektiğini söyleyen Dr. O’Donovan, şöyle konuştu: “Bu belirtileri gösteren kişilerin çoğunda kanser yoktur ancak eğer varsa doktora başvurmanız önemlidir. Doktor, çünkü eğer kanserse, erken teşhis edilirse tedavisi çok daha kolay olacaktır.” .” diyerek sözlerini tamamladı.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
6 ilde KALKAN-16 Harekatı!  Bakan Yerlikaya açıkladı6 ilde KALKAN-16 Harekatı! Bakan Yerlikaya açıkladı
Meral Akşener'den sert sözler!  Mansur Yavaş'ı aradıMeral Akşener’den sert sözler! Mansur Yavaş’ı aradı
Sokak ortasında tartıştığı kadını dehşete düşürdüSokak ortasında tartıştığı kadını dehşete düşürdü

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber