Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’daki sivil altyapıyı hedef alan iki Rus subayı hakkında tutuklama emri çıkardı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’daki sivil altyapıya yönelik saldırılarla bağlantılı iki üst düzey Rus subayı hakkında tutuklama emri çıkardı. Korgeneral Sergey Ivanovich Kobylash ve Amiral Viktor Kinolayevich Sokolov “savaş suçları” ve “insanlığa karşı suçlar” ile suçlanıyor.

REKLAM

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), iki üst düzey Rus subayı hakkında “Ukrayna’daki sivil altyapıya yönelik saldırılara karıştıkları” gerekçesiyle tutuklama emri çıkardı.

Karar, Mahkemenin Rusya’nın Ukrayna’daki savaşla ilgili tutuklama emirlerini ikinci kez kamuoyuna duyurması oldu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, ilk duyurusunda (Mart 2023), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı, onu Ukrayna’dan çocukların kaçırılmasından sorumlu olmakla suçlayan bir tutuklama emri çıkardı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Uzun Menzilli Havacılık Komutanı Korgeneral Sergey İvanoviç Kobylash ve Rus Donanması Karadeniz Filosu Komutanı Amiral Viktor hakkında tutuklama emri çıkarıldığı belirtildi. Kinolayeviç Sokolov.

Açıklamada, iki Rus subayının 10 Ekim 2022 ile 9 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Ukrayna’da sivil altyapıyı hedef alarak “savaş suçu” ve “insanlığa karşı suç” işlediği belirtildi.

Bu kişilerin sivil hedeflere yönelik saldırı yönlendirmek, sivillere aşırı zarar vermek veya sivil hedeflere zarar vermek gibi eylemler nedeniyle savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan arandığı iddia edildi.

ICC Başsavcısı Khan: Her savaşın kuralları vardır

ICC Savcısı Karim Khan, açıklamasında şunları söyledi: “Masum sivilleri veya sivil hedefleri etkileyen eylemlerden sorumlu olanların, eylemlerinin uluslararası insancıl hukukta karşılığı olduğunu bilmeleri gerektiğini defalarca söyledim. Tüm savaşların kuralları vardır ve bu kurallar, herkesi bağlar. istisna.” dedi.

ICC Başsavcısı Karim Khan, sivil hedeflere saldırı ve insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan komutanların bulunması çağrısında bulundu.

Bu arada, ICC Savcılığı tarafından tutuklama kararı talebinin yapıldığı belirtilen resmi ICC açıklamasında, savcıların sunduğu delilleri inceleyen hakimler şunları ifade etti: “İki şüpheli, Ukrayna elektriğine yönelik füze saldırılarından sorumluydu. altyapısını 10 Ekim 2022’den 9 Mart 2023’e kadar kendi komutaları altındaki kuvvetler tarafından.” “Öyle olduğuna inanmak için makul nedenler olduğunu buldu.” İfadesi kullanıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, tutuklama emirlerinin diğer üst düzey Rus yetkililere uyarı niteliğinde olması gerektiğini değerlendirdi.

Ukrayna Başsavcısı Andriy Kostin de tutuklama emirlerini memnuniyetle karşıladı ve bunların Ukrayna kurumları tarafından sağlanan kanıtlarla desteklendiğini söyledi.

Kostin, kararı “savaşın tüm kurbanları ve hayatta kalanları için adaletin sağlanmasında bir başka kilometre taşı” olarak nitelendirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber