Türk cerrahın devrim yaratan yeniliği: Ameliyatsız ortadan kaldırıyor! Tıp dünyasında heyecan yarattı

Beyin cerrahisi uzmanı Op. Tuğberk Özdemir’in beyin tümörlerine karşı geliştirdiği cihaz tıp dünyasında heyecan yarattı. Öpücük. Özdemir’in araştırmaları, beyin tümörlerini ultrasonla hedef alıp yok etmenin mümkün olduğunu gösterirken, bu teknolojiyi kullanarak geliştirdiği cihaz, tedavi bekleyen hastalara umut verdi. Öte yandan Tuğberk Özdemir’in “Yüksek Yoğunluklu Ultrasonun Beyin Tümörü Üzerindeki Etkileri” konulu araştırması da tıp dünyasının saygın dergisi European Review for Medical and Pharmacological Sciences’da yayımlandı.

KANSER HÜCRELERİNİ CERRAHİ OLMADAN VE 1 MM HATA ARALIĞI İLE YOK EDİYOR

Öpücük. Dr. Özdemir yaptığı araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Bu araştırma; Ultrason dalgalarının özel açı ve dalga boyuna sahip MR cihazı altında uygulandığında 1 mm hata payı ile tümör hücrelerini yok edebildiğini ortaya çıkardı. Laboratuvar ortamında geliştirdiğimiz bu cihazla beyin tümörlü bir hastadan ameliyatla alınan tümöre ultrason dalgaları uyguladık. Daha sonra yaptığımız moleküler testlerde tümörün ortadan kaybolduğunu gördük” dedi.

AMELİYATIN RİSKLİ VEYA İMKANSIZ OLDUĞU HASTALAR İÇİN HAYATİ BİR İYİLEŞME

Medicana International İzmir Hastanesi’nden Beyin Cerrahi uzmanı Op. Dr. Tuğberk Özdemir’in, ultrason kullanarak beyin tümörlerini hedef alıp yok etmenin mümkün olduğunu gösteren araştırma kapsamında geliştirdiği cihaz, şu anda ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanıyor. Onay sürecinin başarıyla tamamlanmasının ardından cihazın klinik kullanımına yönelik gerekli çalışmalar başlatılacak ve kısa sürede beyin tümörlerinin tedavisinde hastaların kullanımına sunulacak. Beyin tümörlerinin ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmesini sağlayacak bu yöntem, tıp dünyasında heyecan yarattı. Öpücük. Özdemir, bu yöntemin avantajlarına ilişkin şunları söyledi: “Tümör hücrelerinin ultrason dalgalarıyla seçici olarak hedeflenmesi ve yok edilmesi, tedavi sürecini önemli ölçüde basitleştirebiliyor. “Bu yaklaşım özellikle ameliyatı riskli veya imkansız olan hastalar için umut verici” dedi.

beyin tümörü

“ATATÜRK’ÜN DOKTORLARA GÜVENİ BANA IŞIK GÖSTERİYOR”

Beyin stimülasyonu olarak da adlandırılan derin beyin stimülasyonunun tedavisi konusunda da başarılı çalışmalar yürüten Op. Araştırmanın yayımlanmasının ardından olumlu tepkiler aldığını söyleyen Dr. Tuğberk Özdemir, şunları söyledi:

“Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Beni Türk doktorlarına emanet edin’ diyerek bize olan güvenini dile getirdi. Atatürk’ün bize olan güveni her birimizin yanımızda taşıması gereken bir mirastır. “Bu miras, tıp mesleğine olan sevgimi daha da derinleştiren, bilimsel araştırmalara ve klinik uygulamalara olan tutkumu artıran bir ışık oldu.”

(İHA)

ChefGPT
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ekrem İmamoğlu'nun mitinginden sonra ilginç anlar!  Dedi ki: Ekrem İmamoğlu’nun mitinginden sonra ilginç anlar! “Ben denetim amiriyim, sabotaj var” dedi ve kartını İmamoğlu’na verdi.
İstanbul'da 90 organize suç örgütü imha edildiİstanbul’da 90 organize suç örgütü imha edildi
'Dalton'ların mali tarafına yönelik bir operasyon!  100 milyon TL işlem hacmine sahip banka hesaplarına el konuldu‘Dalton’ların mali tarafına yönelik bir operasyon! 100 milyon TL işlem hacmine sahip banka hesaplarına el konuldu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber