Teksas’taki kolluk kuvvetlerine, ABD’ye yasa dışı yollardan giren göçmenleri gözaltına alma yetkisi verildi.

Teksas kolluk kuvvetlerinin ülkeye yasadışı yollardan girdiğinden şüphelenilen göçmenleri tutuklamasına izin veren yasa yeniden askıya alındı.

REKLAM

Teksas kolluk kuvvetlerinin ülkeye yasadışı yollardan girdiğinden şüphelenilen göçmenleri tutuklamasına izin veren yasa yeniden askıya alındı.

ABD 5. Bölge Temyiz Mahkemesi Salı günü, Yüksek Mahkeme’nin sert göçmenlik yasasının yürürlüğe girmesine izin vermesinden birkaç saat sonra yasanın uygulanmasını engelleyen bir ihtiyati tedbir kararı çıkardı.

Adalet Bakanlığı, Teksas’ın federal hükümetin göçmenlik otoritelerini aştığını söyleyerek yasaya itiraz ediyor.

Ancak Teksas eyaleti sınırda devam eden bir “göçmen istilası” olduğunu ve bu duruma karşı önlem alma hakkına sahip olduğunu iddia ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ne girerken kimler tutuklanabilir?

Yasa, herhangi bir Teksas emniyet teşkilatının ülkeye yasadışı yollardan girdiğinden şüphelenilen kişileri tutuklamasına izin veriyor.

Göçmenler gözaltına alındıktan sonra Teksaslı bir yargıcın ABD’yi terk etme kararını kabul edecek, aksi takdirde yasadışı giriş suçlamalarıyla karşı karşıya kalacaklar.

Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılmayan göçmenler ciddi suçlamalarla karşı karşıya kalabilir.

Ancak tutuklamayı yapan kolluk kuvvetlerinin, göçmenlerin ülkeye yasa dışı yollardan girdiğini kanıtlaması gerekiyor.

Yasa, sığınma hakkı verilmiş veya herhangi bir programa kayıtlı olanlar da dahil olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak bulunan kişilere karşı uygulanamaz.

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador da dahil olmak üzere insanlar, yasanın ırksal profillemeye ve aile üyelerinin ayrılmasına yol açabileceği yönündeki eleştirilerini dile getiriyor.

Yasa nerede uygulanacak?

Yasa, sınırdan yüzlerce kilometre uzakta olanlar da dahil olmak üzere Teksas’ın 254 ilçesinden herhangi birinde geçerli olabilir.

Ancak yasanın yazarı Cumhuriyetçi Temsilci David Spiller, tutuklamaların büyük çoğunluğunun ABD-Meksika sınırının 50 mil (80 kilometre) yakınında gerçekleşmesini beklediğini söyledi. Teksas Eyalet Polisi başkanı da benzer beklentileri dile getirdi.

Devlet okulları ve özel okullar; Hastanelerde ve ibadethaneler dahil diğer sağlık kuruluşlarında tutuklama yapılmayacak.

Ayrılmaları emredilen göçmenlerin nereye gidebilecekleri belli değil. Yasa, Meksika vatandaşı olmasalar bile bu kişilerin ABD-Meksika sınırındaki giriş limanlarına gönderilmeleri gerektiğini söylüyor.

Ancak Meksika hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, Teksas eyaletinden kendi topraklarına hiçbir göçmenin geri dönüşünü kabul etmeyeceğini duyurdu.

Kanun anayasaya uygun mu?

Yargıtay yasanın anayasaya uygunluğu konusunda karar vermedi.

Adalet Bakanlığı, bazı hukuk uzmanları ve göçmen hakları grupları, yasanın ABD hükümetinin göçü düzenleme yetkisiyle açıkça çeliştiğini söylüyor.

Muhalifler yasayı Arizona’nın 2010 yasasından bu yana bir eyaletin göçü kontrol etmeye yönelik en sert girişimi olarak nitelendiriyor.

REKLAM

Yine yasayı eleştirenler, yasanın ABD’yi birçok ülkeyle karşı karşıya getirebileceğini söylüyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber