Sağlıklı bir kalp için yaşam tarzı değişiklikleri ve rutin kontroller şarttır! – SAĞLIK

Kalp hastalığının dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri olduğunu belirten İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanın ve daha kaliteli yaşamanın mümkün olduğunu söyledi. ve alacağınız önlemlerle daha uzun ömür. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, kalp sağlığının korunması, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların kontrol altında tutulması, 40 yaşından sonra düzenli aralıklarla kalp kontrollerinin yapılması ve en az 45 dakika tempolu yürüyüş yapılması önerildi. Haftada dört kez.
İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, 8-14 Nisan Kalp Sağlığı Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, kalp sağlığının korunmasına ilişkin bir değerlendirmede bulundu.
Kalp sağlığını tehdit eden birçok risk var
Kalp sağlığı için bilinen risk faktörlerine değinen Dr. Doçent Üyesi Zeki Doğan, “Yaygın olarak diyabet olarak bilinen diyabet, hipertansiyon, ileri kalp hastalığı öyküsü, hareketsiz yaşam tarzı, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, obezite ve yüksek kolesterol bilinenler arasında yer alıyor. risk faktörleri.”
Risk yaşla birlikte artıyor
Dr., kalp sağlığına yönelik risk faktörleri arttıkça ve yaş arttıkça riskin de arttığını söylüyor. Öğretim Üyesi Zeki Doğan, “Gelecekte kalp hastalığı riskini tahmin etmek için yaş ve risk faktörleri kullanılarak geliştirilen puanlar var” dedi.
40 yaşından itibaren rutin kontroller yapılmalı
Kalp kontrollerinin önemine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, şunları söyledi: “Daha önce bilinen kalp hastalıkları ya da risk faktörleri yoksa 40 yaşından itibaren periyodik kalp kontrollerinin yapılması öneriliyor. “Bilinen kalp hastalığı veya risk faktörü olan hastaların, doktorlarının önerdiği sıklıkta kalplerini kontrol ettirmeleri gerekiyor” uyarısında bulundu.
Hareketsiz ve stresli yaşam koşulları kalbi yoruyor
Kalp sağlığını en çok tehdit eden faktörlere değinen Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, “Kalp sağlığını en çok tehdit eden faktörler arasında modern yaşam tarzının Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaygınlaşması ve buna bağlı olarak fast food ve fast food tüketiminin artması yer alıyor. işlenmiş gıdaların yanı sıra hareketsiz ve stresli yaşam koşulları. “Ayrıca bilinen kalp hastalığı veya kalp hastalığı risk faktörü olan hastalarda tedaviye uyumsuzluk oranları da kalp sağlığını en çok tehdit eden faktörler arasında sayılabilir” dedi.
Haftada en az dört kez 45 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız.
Kalp sağlığının korunmasına yönelik tavsiyelerde bulunan Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, şunları söyledi: “Sağlıklı beslenmeniz, haftada en az dört kez 45 dakika tempolu yürüyüş yapmanız, sigara, alkol ve stres gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanız önerilir. Diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkları kontrol altında tutuyor, risk faktörlerine göre düzenli aralıklarla kalp kontrollerinden geçiyoruz.’ “dedi.
Sağlıklı bir kalp için yaşam tarzı değişiklikleri ve rutin kontroller şarttır.
Kalp hastalıklarının dünya çapında ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, şunları söyledi: “Ne yazık ki erken dönemde ölüme yol açmayan kalp hastalıklarında bile ilerleyen dönemde yaşam kalitesi ciddi anlamda düşüyor. Yaşam tarzı değişiklikleri ve rutin kalp kontrolleri gibi bazı önlemlerin alınmasıyla daha sağlıklı bir kalbe sahip olmak, daha uzun ve kaliteli yaşamak mümkün” dedi. Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber