Kansere karşı ışık olan Işık semineri düzenlendi

genişletmek

KAYNAK DHA

Medicana Ataköy Hastanesi'nde düzenlenen “Kansere Işık Olun, İlham Verin: Kansere Işık Tutun” konulu seminerde TV sunucusu ve programcı Gözde Kuyumcu ile Medicana Ataköy Hastanesi tıbbi onkoloji uzmanı Prof. Dr. Meral Günaldı bir araya geldi.

PROF. DR. GÜNALDI: İLK İKİ YIL TEDAVİ SÜRECİ İÇİN EN ÖNEMLİ DÖNEM

Kanser tedavisindeki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Günaldı, şunları söyledi: “Erken aşamada konulan teşhisler sayesinde artık kanserden korkmuyoruz. Kanser tedavisinde sözde akıllı ilaçlar ve gelişen yöntemler sayesinde kişiye özel tedaviye karar veriyoruz. Kanser tanısı konulduktan sonraki takip ve hastalık kontrol dönemleri oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası dönem de hastalığın seyri açısından cerrahi kısım kadar önemlidir. Kişinin bu hastalığı kabul etmesi ve tedavi sürecini iyi yönetmesi gerekmektedir. İlk iki yıl tedavi süreci açısından en önemli dönemdir. Tedavi sürecinde hastaların aktif yaşamlarını sürdürmeleri psikolojik açıdan da gereklidir. “Amacımız hastalığın tamamen tedavi edilmesi ve bilimsel araştırmalar bu yönde ilerliyor” dedi.

Kuyumcu: MORAL VE MOTİVASYON YÜKSEK OLDUĞUNDA BU SÜREÇ DAHA KOLAY TAMAMLANIR

Kanseri yenme yolculuğunda yaşadıklarını anlatan Kuyumcu, şunları söyledi: “Kanserde erken teşhis çok önemli, özellikle bu sorunun farkında olmak gerekiyor. Çok çalıştığım ve zihinsel olarak hiç hazır olmadığım bir dönemde bana bu teşhis konuldu. Teşhis konulduktan sonra hemen ameliyata alındım ve operasyon başarılı geçti. Aslında her kanser vakasının kendine has özellikleri vardır. Günümüzde akıllı ilaçlar sayesinde kanser tedavisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Ülkemizdeki doktorlar bu konuda oldukça yetkin ve tüm süreç boyunca yanımda oldular. Kanser tedavisinin hafife alınacak kadar önemli bir konu olmadığını vurgulamalıyım; rutin kontrollere dikkat edilmesi büyük önem taşıyor; Kanser konusunda farkındalık çok yüksek olmadığından kanser hastaları bazen çevreleri tarafından yanıltılabiliyor. En önemlisi sürecin psikolojik boyutu, bu süreçte çözüm odaklı ve kararlı olmanız gerekiyor. Bu süreçte bir psikiyatristten de destek aldım. Moral ve motivasyon yüksek olduğunda bu süreci atlatmak daha kolay oluyor” dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber