Gazze hükümeti: İsrail Şifa hastanesinde 400 kişiyi öldürdü

Hükümet Basın Bürosundan yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Şifa hastanesini 13 gün boyunca kuşatarak bastığı, çevredeki evleri de yakıp yıktığı belirtildi.

Açıklamada, hastane çevresinde hedef alınan ev sayısının 1.050’ye ulaştığı, İsrail ordusunun yüzlerce hastayı gözaltına alıp işkence yaptığı, hastane içinde ve çevresinde insanları ve sağlık personelini yerinden ettiği ve 400’den fazla kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “İşgal ordusu halen Şifa Hastanesi’nde susuz, ilaçsız, gıdasız, elektriksiz, insanlık dışı koşullarda mahsur kalan 107 hasta ve 60 sağlık personelini gözaltında tutuyor.”

İsrail, bu hastaların uluslararası kurumlar aracılığıyla tahliye edilmesine yönelik her türlü girişimi engelliyor, bu da hastaların hayatlarını tehlikeye atıyor.

Gazze hükümeti, “İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği soykırım ve etnik temizliğe katılımdan Amerikan yönetimini, uluslararası toplumu ve bazı Avrupa ülkelerini tamamen sorumlu tuttu.”

Hükümet, “uluslararası kuruluşlara, Arap ve İslam ülkelerine sessizlik ve kınama durumundan çıkıp soykırım saldırılarını, hastanelere yönelik saldırıları ve yıkımı durdurmak için somut önlemler alma çağrısında bulundu.”


7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt vermek” motivasyonuyla 7 Ekim 2023’te İsrail’e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 280’i çocuk, 9 bin 340’ı kadın olmak üzere 32 bin 705 Filistinli öldürüldü, 75 bin 190 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 253’ü kara işgali sürecinde olan 598 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 455 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarda son verilere göre 261 Hizbullah üyesi, 53 Lübnanlı sivil, 12 Emel Hareketi, 13 Hamas, 14 İslami Cihad üyesi, 7 İsrailli sivil ve 11 asker hayatını kaybetti. 2023.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber