Danimarka’da fırkateynin arızasını bildirmeyen genelkurmay başkanı kovuldu

Yerel basında çıkan haberlere göre Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, başkent Kopenhag’da düzenlediği basın toplantısında herhangi bir gerekçe göstermeden artık Lentfer’e güvenmediğini söyledi.

Poulsen, Lentfer’in görevden alındığını açıklayarak, karşılaştıkları zorluklar nedeniyle yeni bir genelkurmay başkanına ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Basında çıkan haberlere kadar firkateynin başının belada olduğundan haberi olmadığını belirten Poulsen, genelkurmay başkanlığı görevini Tümgeneral Michael Wiggers Hyldgaard’ın üstleneceğini söyledi.


Fırkateynin hava savunma ve silah sistemleri arızalandı

Danimarka askeri haber sitesi OLFI’nin haberine göre, Kızıldeniz’de Husilerin insansız hava aracı saldırısı sırasında fırkateynin hava savunma ve silah sistemleri arızalandı.

Fırkateynin mühimmat sisteminde arıza yaşanırken, mermilerin yarısı hedefi vuramadan patladı.

Danimarka hükümeti ayrıca firkateynin sorunlarını bildirmediği için Lentfer’i de görevden aldı.

Flemming Lentfer, 1 Aralık 2020’de genelkurmay başkanı seçildi.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle Husi güçlerine karşı 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” kurulduğunu duyurdu. tehlikede.

Danimarka da Iver Huitfeldt sınıfı firkateynini 31 Ocak’ta Kızıldeniz’deki Refah Muhafızı Operasyonu’na göndermişti ancak firkateyn, 9 Mart’ta Husilerle yaşanan çatışmada istenilen performansı gösterememişti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber