BM: Gazze’deki durum bizi geceleri uyanık tutuyor olmalı

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durum Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, X sosyal medya hesabından bir gönderi paylaştı.

Gazze’de yarım milyondan fazla insanın açlığın eşiğinde olduğunu belirten Griffiths, “Çocuklar açlıktan ölüyor.”

Griffiths, İsrailli yetkililerin Şubat ayındaki 224 yardım misyonunun yalnızca yarısına izin verdiğini belirterek, artan kanunsuzluğun yardım dağıtımını engellediğini vurguladı.


“160 BM personeli öldürüldü”

Son çare olması gereken hava yardımının serbest bırakılmasının artık yaygın bir uygulama haline geldiğine işaret eden Griffiths, 160 BM personelinin öldürüldüğünü, rehinelerin henüz serbest bırakılmadığını söyledi.

Saldırıların altıncı ayında karşılaşılan 6 temel sorunu sıralayan Griffiths, şu mesajı verdi: “Gazze’deki durum bizi geceleri uykusuz bırakıyor olmalı.”


Ateşkes ve savaş kurallarına saygı çağrısında bulundu.

BM’nin hayat kurtarmak için ne yapılması gerektiğini bildiğini ancak doğru koşulların ve önlemlerin şart olduğunu vurgulayan Griffiths, ateşkes ve savaş kurallarına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Griffiths, şehir içinde Gazze’ye daha fazla giriş noktası, ikmal yolları ve depolama tesislerinin olması gerektiğini belirterek, yardım konvoylarının daha iyi korunması gerektiğini vurguladı.

Griffiths ayrıca kontrol noktalarından serbest ve güvenli geçiş çağrısında bulundu ve ticari sektöre daha büyük bir rol verilmesi çağrısında bulundu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber