Afrika’da ölümcül sıcaklık insan etkisinden kaynaklandı – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

BBC’nin haberine göre araştırmacılar, fosil yakıtların yakılması gibi insan faaliyetlerinin sıcaklıkları normalin 1,4 derece üzerine çıkardığını belirterek, insan etkisi olmadan bölgede ölümcül sıcaklıkların yaşanmasının “imkansız” olduğunu vurguladı.

World Weather Attribution’daki bilim adamlarının yaptığı yeni bir araştırma, uzun süreli kömür, petrol ve gaz kullanımı ve ormansızlaşma gibi diğer faaliyetler olmasaydı gündüz ve gece sıcaklıklarının bu kadar yüksek kalmasının mümkün olmayacağını ortaya çıkardı. .

GECE ORTALAMA 2 DERECE DAHA SICAK

Araştırmalar, iklim değişikliği nedeniyle Mali ve Burkina Faso’da sıcaklıkların ortalamanın 1,5 derece üzerinde olduğunu; Geceleri sıcaklığın 2 derece daha yüksek olduğu belirlendi. Sahel bölgesi ve Batı Afrika’daki bazı ülkelerde mart ayı sonunda başlayıp nisan başına kadar süren sıcak hava dalgasının en çok Mali ve Burkina Faso’nun güney bölgelerinde hissedildiğini belirten araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin büyük rol oynadığını kaydetti. o dönemin sıcak hava dalgasındaki rolü.

Güney Afrika’daki kuraklıkla ilgili ayrı bir çalışma, sıcaklıklara iklim değişikliğinden ziyade El Nino hava olaylarının neden olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar kuraklığın nedenlerini belirlemek için sıcaklık ve yağış verilerini inceledi.

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin aralık ve şubat ayları arasında bölgedeki yağışların az olmasında önemli bir etkisinin olmadığını tespit ederek, El Nino’nun Güney Afrika’daki yağışları önemli ölçüde azalttığını söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber